DÜĞÜN DÜNYADAN İLGİNÇ DÜĞÜN ADETLERİ

DÜNYADAN İLGİNÇ DÜĞÜN ADETLERİ

DÜNYADAN İLGİNÇ DÜĞÜN ADETLERİ

çin düğünü 1

ÇİN

[icon name=”icon-heart”]Erkeğin  ailesi astroloji uzmanına başvurarak evlenmeyi düşünen çift hakkında yorum ister. Eğer astroloji uzmanının hazırladığı horoskopu damadın ailesi uygun bulursa, çocuklarının doğum saatini ve tarihini kızın ailesine göndererek, aynı işlemi onların da yapmasını ister.Çift karşılıklı olarak astrolog tarafından uygun bulunurlarsa çift düğün hazırlıklarına başlar. Çin’de düğün tarihi seçimi de çiftin geleceği için oldukça önemlidir. Ay takviminin 7. ayının son 15 günü hariç, çift doğum günleri ve astrolojik işaretlere göre en uygun günü seçer. Ay takviminin 7. ayının son 15 gününde evlenmenin uğursuz olduğuna inanılır; çünkü o dönemde cehennemin kapısının açılıp kayıp ruhların serbest kaldığına inanırlar. İyi şans getirdiğine inanıldığı için çiftin düğünü mutlaka buçuklu saatlerde başlamalıdır.

[icon name=”icon-heart”]Düğünden önce damat evlilik yatağını hazırlar ve üzerine portakal, fıstık ve çeşitli meyvelerden koyar. Ailenin küçük çocukları yatağın üzerine oturtulur ve meyvelerle oynamalarına izin verilir. Yatağın üzerinde ne kadar çok çocuk olursa o kadar çok doğurganlığı sembolize eder.

[icon name=”icon-heart”]Gelin düğünden bir gece önce şeytani ruhlardan arınmak için narenciye esansı dökülmüş sularda banyo yapar.

[icon name=”icon-heart”]Gelin düğünde kırmızı ayakkabı giyer ve kırmızı duvak örtünür. Nedimelik yapan bayanlar gelinin horoskopuyla uyumlu doğum yılına sahip kişilerden seçilir.

 

Afrikada düğün 1

AFRİKA

[icon name=”icon-heart”]Kara kıta Afrika’nın bazı bölgelerinde damat adayı, kızı ailesinden istedikten sonra kızın ailesi kabul ederse, gelin adayına para ve fıstık veriyor. Gelin fıstığı damatla bölüşür, çiftin birleşmesine yardımcı olan aracıya da bir parça verilir. Bu komşulara ve akrabalara düğün daveti anlamına gelir.

 

FRANSIZ DÜĞÜNÜ 1

FRANSA

[icon name=”icon-heart”]Damat gelini evinden alır ve kiliseye yürüyerek giderler. Özellikle küçük şehirlerde, çocuklar ellerinde beyaz kurdelelerle gelinle damadın yolunda durur, gelin elindeki makasla kurdeleri keser bu da karşılarına çıkacak engelleri aşacakları anlamına gelir. Evlenecek çiftlerin törende yer alacak çiçeklerini davetliler getirir.

[icon name=”icon-heart”]Düğün günü gelin eski aşkları ve düşüncelerinden tamamen arınmak için uzun bir banyo yapar.

[icon name=”icon-heart”]Bir ilginç gelenek de; gelin ve damadın, evlilik günlerinde kullanılan ve nesilden nesile aktarılan evlilik kabından şarap içmesidir.

 

hint düğünü 1

HİNDİSTAN

 Hint düğünleri 3 bölümden oluşur.

[icon name=”icon-heart”]Düğün hazırlıkları ve düğün gününden önceki düzenlenen partiden oluşur. Partide gelin damadın yakınlarının kaynaşması amaçlanır. Gelinin el ve ayaklarına medhndi adı verilen kınalar yakılır.Bu bölümde özel şarkılar söylenir ve dans edilir.

 [icon name=”icon-heart”]düğün günüdür.Düğünde damat kaynanası tarafından karşılanır, damadın ayakları yıkanır ardından süt ve bal ikram edilir. Damat gelinin kıyafetinden sorumludur. Gelin; bildiğimiz beyaz gelinlik yerine, “sari” denilen özel bir giysi giyer. Törene gelirken gelinin üzerinde gündelik kıyafetler vardır, daha sonra kocasının kendisine sunduğu kıyafeti giyer.

 [icon name=”icon-heart”]Gelin-damat düğün yerinde yakılan kutsal ateşin etrafında 4 kere dönerler ve masalarına doğru koşmaya başlarlar kim ilk oturursa evde onun sözünün geçeceğine inanılır.

 

 finlandiya düğün

FİNLANDİYA

 [icon name=”icon-heart”]Finlandiyalı gelinler düğünde el yapımı altın bir taç takarlar. Törenden sonra bekar genç kızlar gelinin etrafında toplanır. Gelin, genç kızlar arasından birini seçerek altın tacını ona verir, seçilen kızın ondan sonra evleneceği düşünülür.

 

fasta düğün

FAS

 [icon name=”icon-heart”]Fas’ta düğünler genellikle 7 gün sürer. İlk gün gelin süt banyosu yapar ardından elleri ve ayaklarına kına yakılır. Düğün sürecince gelinin kıyafetini sık sık değiştirmesi beklenir. Düğün için standart bir gelinlik yoktur fakat ipek gibi pahalı kıyafetler tercih edilir.

 

çeklerde düğün

ÇEK CUMHURİYETİ

[icon name=”icon-heart”]Çek düğünlerinde, gelinle damat törenin düzenlendiği salona girerken ayaklarının önüne tabak kırılır ardından çift birlikteliklerini ve mutluluklarını garantilemek için bu kırıkları süpürür. Çiftin mutlu beraberliğinin devamını simgeleyen diğer bir geleneğe göre ise düğün yemeğinde gelinle damat çorbalarını da tek kaşıkla içer.

[icon name=”icon-heart”]Damadın yakın arkadaşları gelini kaçırıp bir yere saklarlar. Damadın gelini bulmasıyla gelini hep koruyup kollayacağı simgelenir.Düğünün sonunda gelinin duvağı ve damadın ayakkabıları misafirler arasında dolaştırılır. Misafirler de çiftin balayı tatili için ayakkabı ve duvağın içine para koyarlar.

 

iskoç düğünü

 İSKOÇYA

 [icon name=”icon-heart”]Gelin, düğünden bir gün önce sokağa çıkarılarak kirletilir.Yumurta salça gibi maddeler birbirine karıştırılır. Baştan aşağıya karışımla kaplanan gelin, herkesin görmesi için şehirde dolaştırılır.Gece ise aile büyüklerinin ortasına oturur ve onlara ayaklarını yıkatır. Bu gelenek çiftin mutluluk yolunda yürümelerini sembolize eder. Düğünde ise gelin iki ayakkabısına da bozuk para koyar.

 

alman ya düğün 2

ALMANYA

 [icon name=”icon-heart”]Alman gelinleri düğünde duvak yerine mücevher ve çiçeklerle süslenmiş bir taç takarlar.Düğün töreni sonunda çift bir kütüğü testereyle keser, bu da karşılaştıkları zorluklara birlikte göğüs gerecekleri anlamına gelir.Misafirler çiftin üstüne pirinç serperler, bu da bereketi simgeler. Gelinin saçında kalan pirinç tanesi sayısı kadar çocukları olacağına inanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.