ANADOLU'DA SÖZ NİŞAN DÜĞÜN ADETLERİ

Sağdıçlık Geleneği

Sağdıçlık Geleneği

Anadolu Türk düğün kültüründe önemli bir yeri olan sağdıçlık geleneğini yazımızda anlatmaya çalıştık

Düğün süreci boyunca damadın her an yanında olan, damadın eli kolu olan kişidir sağdıç. Düğün süresince yapılacak birçok işe koşturan sağdıç’ın üzerine büyük sorumluluk düşer.Genelde damadın en yakın arkadaşı olan sağdıç (sağdıç bütün Türk Dünyası’nda ortaktır, hatta Dede Korkut hikayelerinde de karşımıza çıkar.) damadın her şeyini hazırlar. Ayakkabısını, gömleğini, takım elbisesini, tıraş malzemelerini, kilimini, vb.gibi.

Sağdıç,arkadaşları ve diğer gençler önce damadın tıraşını mümkünse meydanda değilse uygun bir yerde yaptırırlar. Meydanda tıraş olacaksa Sağdıç ile üç – dört genç, damadı orta yerdeki bir örtünün altına alırlar. Bu sırada damadın akrabaları, damat ile arkadaşlarının etrafını sararlar. Bu sırada davul ve zurna çalınmaktadır. damat tıraşı ndan sonra damadın sırtı yumruklanarak giydirilir ve bir elinin içine kına yakılır.

DAMAT TIRAŞI

Davul – zurna eşliğinde sağdıcının sırtına binen damadın sırtı yine yumruklanır ve kendisine para yapıştırılır. Bütün bunlar eğlence olsun diye yapılır. Bu hazırlıktan sonra damat, sağdıç ile birlikte oğlan evinde kalır. Damadın diğer arkadaşları ve düğün alayı kız evine giderler.

Düğün boyunca gelin ve damat birbirlerini hiç görmezler. Sağdıç, geline bir demet çiçek hazırlar. Gelinin bineği at süslenir, üzerine erkek çocuğu oturtulur. Bu adet; gelinin erkek çocuğu olması için yapılan bir adettir. Kız evine giden oğlan tarafı da orada yarenlik yapar. Oyunlar oynanır. Daha sonra davul – zurna eşliğinde, kapı kilitleme,ayakkabı saklama gibi bir takım adetler uygulanarak gelin, babası, ağabeyi, annesi gibi yakınları tarafından evinden çıkartılır. Kız evi ise, gelinin arkasından ağlar, yas tutar.


Sağdıcın düğündeki görevleri nelerdir?

  • Yüzük seçiminde damada yardımcı olmak
  • Bekarlığa veda partisini organize etmek
  • Bekarlığa veda partisinin masraflarını üstlenmek
  • Gelin arabasının süslenmesini organize etmek
  • Gelin arabasının süsü için yapılan masrafları üstlenmek
  • Düğünün organizasyonundan işleyişine kadar tüm süreci yönetmek
  • Zurnacı, davulcu gibi organizasyonları ayarlamak, masraflarını üstlenmek
  • Gelinin arkadaşları ile irtibata geçip gelinin isteklerine damada üstü kapalı bir şekilde iletmek ve damadı yönlendirmek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.