ANADOLU'DA SÖZ NİŞAN DÜĞÜN ADETLERİ

Damat Bohçası Geleneği

Damat Bohçası Geleneği

Kültürümüzde evlilik ile ilgili birçok gelenek ve görenek bulunur. Evlenip yuva kurma hazırlığı yapan çiftler için, bu büyük önemli kararı aldıktan sonra oldukça heyecanlı ve meşakkatli bir süreç başlar.

İşte bu yolculukta damat bohçası geleneği,küçük bir detay gibi görünse de önemli bir detaydır.Kız tarafından evlenecek kızın erkek kardeşleri ve birinci derece yakın akrabaları çarşamba akşamı düğüne gelir.Beraberlerinde damadın düğünde giyeceği elbiseler bir bohça içinde getirilir. Bohça damat tarafından kız tarafından birine verilir. Bohçayı teslim alan kişi verene bahşiş verir.Bu bohçaya Damat Bohçası denir.

Gelen bu misafirlere istekleri doğrultusun da ikramda bulunulur ve bunlara birkaç koyun verilir. Koyunları getirene alanlar tarafından bahşiş verilir.Yemekler yenir, davul-zurna eşliğinde eğlenilir ve gecenin ilerleyen saatlerinde köylerine uğurlanır.
Damat bohçası Nişan töreni öncesinde gelinin ailesi tarafından hazırlanır.Nişan merasiminde Damat bohçası damat tarafına teslim edilir.

Damat bohçası içinde genelde şunlar bulunur

Pijama takımı,İç çamaşırı takımı,Terlik,Bornoz seti,Tıraş seti,Parfüm seti,Kemer cüzdan seti,saat,Banyo malzemeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.