ANADOLU'DA SÖZ NİŞAN DÜĞÜN ADETLERİ

KINA GECESİ

kina 

KINA GECESİ VE ADETLERİ

Kına gecesi kızların ailesinde geçireceği son gecedir.Düğün gününden bir gece önce yapılı.Kına gecesinde  kız ve erkek ailelerinin  bayan yakınları ve gelinin kız arkadaşları davet edilir. Misafirlere kuru yemiş ve içecek ikram edilir.Küçük paketlere konulan kınalar misafirlere verilir.Gelin adayı kına gecesine özel kıyafetini (bindallı,bazı yörelerde çarşambalık da denilir) giyinmeden önce eğlenceler düzenlenir,oyunlar oynanılır. Gelin adayının başına da duvak gibi kırmızı bir tül örtülür. Bu esnada kına hazırlanır, ışıklar söndürülür ve gelin adayı ve kına tepsisini taşıyan aile büyüğü önde, genç kızlar ellerinde mumlarla hemen arkasında türküler eşliğinde kına yapılan yere girerler ve gelin adayı salonun ve misafirlerin ortasında kendisi için hazırlanan yere oturtulur. Kızlar mumlarla birlikte gelinin etrafında dönmeye devam ederken aile büyükleri önünde çömelirler. İşte bu esnada gelinin eli açılmaz olur ne zaman ki kaynana adayı gelin adayının eline bir tane altın sıkıştırana kadar. O zaman gelin elini açar ve kına ellerine sürülerek avuçları tekrar kapanır ve mendile sarılarak üzerine kırmızı renkli bir eldiven giydirilir.

İşte bu esnada çeşitli türküler söylenir en meşhuru da ‘Yüksek yüksek tepeler’ türküsüdür.Taki gelin adayı ağlamaya başlayıncaya kadar.Daha sonra başındaki kırmızı duvak açılır ve misafirlere kına dağıtılır. Herkes eline biraz kına sürdükten sonra ellerini bir tülbent veya mendil yardımıyla bağlayabilirler. Bu andan itibaren gelin evinin hazırladığı börek, tatlı vb. yemekler yenir,çerezler dağıtılır,oyun ve eğlence yeniden başlar…

www.dugundernek.org

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.